Design. Sztuka Kobiet (wyniki)

8 października 2019, godz. 19:00

Patera lata 30. XX w.

Aukcja Rzeźby, Modern and Contemporary Sculpture, Julia Keilowa

plater, 3,7 x 23,5 x 23,5 cm

na spodzie znaki wytwórni: ‘FRAGET | N | PLAQUE |3144’

Cena wylicytowana: 2 600
Estymacja: 1 800 - 3 000
Stan zachowania
- w części środkowej zarysowania powierzchni
Pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. Uczęszczała do szkoły we Lwowie i w Wiedniu. Studiowała wzornictwo w Lwowskiej Państwowej Szkole Przemysłowej. W roku 1922 poślubiła prawnika Ignacego Keila. Kontynuowała studia artystyczne w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie m.in. u Karola Tichego, Wojciecha Jastrzębowskiego, Józefa Czajkowskiego, Tadeusza Breyera. W okresie studiów zajmowała się głównie rzeźbą. W roku 1929 została członkiem spółdzielni rzeźbiarskiej „Forma”. Wystawiała prace m.in. w Instytucie Propagandy Sztuki. W roku 1933 założyła własną pracownię metaloplastyki. Zaprojektowała około 400 przedmiotów użytkowych, głównie wyrobów platerowych. Według jej projektów sztućce i naczynia stołowe produkowały firmy warszawskie: Norblin, Fraget i Bracia Henneberg. W czasie II wojny światowej prowadziła w ciągu dwóch lat pracownię ceramiczną. Zginęła najprawdopodobniej na Pawiaku. Na jesieni 2012 odbyła się wystawa jej prac w Muzeum Miedzi w Legnicy.

ID: 76070