Prace na Papierze. Sztuka Dawna (wyniki)

3 października 2019, godz. 19:00
44

Leopold Loeffler
(1827 Rzeszów - 1898 Kraków)

Portret damy, 1868 r.

ołówek/papier naklejony na tekturę, 31,5 x 24,5 cm

sygnowany i datowany l.g.: 'Löffler | 1808'

Cena wylicytowana: 3 200
Estymacja: 3 400 - 4 500
Leopold Loeffler rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego. Przerwał je i wyjechał do Wiednia gdzie w latach 1845-46 uczył się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych u F. G. Waldmüllera, a potem kształcił się jeszcze w akademii monachijskiej i w Paryżu. Po powrocie z Paryża (1867) przez dziesięć lat mieszkał w Wiedniu. Malował m. in. dla cesarza, a także książąt Esterhazego i Ausperga. Przyjaźnił się z polskimi malarzami uczącymi się w wiedeńskiej uczelni: A. Grottgerem, Juliuszem Kossakiem i F. Tepą. Często wyjeżdżał do kraju odwiedzając Lwów, Kraków i Radymno, w którym spędzał swoje lata młodości. W roku 1864 został członkiem wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po powrocie do kraju w latach 1877-97 był profesorem w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Do grona jego uczniów należeli m. in. Z. Jasiński, W. Weiss, W. Wodzinowski i S. Wyspiański. Malował obrazy o tematyce rodzajowo-historycznej, które cieszyły się ogromną popularnością zarówno w kraju, a także w Austrii i na Węgrzech oraz portrety.

ID: 68293