Prace na Papierze. Sztuka Dawna - pierwsze obiekty

3 października 2019, godz. 19:00

Stanisław Masłowski
(1853 Włodawa - 1926 Warszawa)

Malwy, 1918 r.

akwarela/tektura, 88,5 x 65 cm (w świetle oprawy)

sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'STANISŁAW MASŁOWSKI | WOLA .1918.'

na odwrociu papierowa nalepki Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z 1918 (?) roku, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z 1925 roku, magazynu ram i ozdób salonowych Władysława Twardy oraz składu farb i przyborów malarskich J. Wadowski

Był uczniem Wojciecha Gersona i Antoniego Kamieńskiego w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Po studiach stale mieszkał w Warszawie, skąd wyjeżdżał na plenery malarskie, m.in. na Ukrainę (w latach 1875-86). Fascynacja tamtejszym krajobrazem i folklorem sprawiła, że namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków. W 1886 przebywał w Monachium; po 1900 kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża. W 1912 i 1922 odbył podróż artystyczną na Sycylię i do Tunisu. Był członkiem ugrupowań artystycznych - TZSP, T.A.P. "Sztuka", Kółka Akwarelistów Polskich oraz Stowarzyszenia Artystów Malarzy "Pro Arte". Malował głównie sceny rodzajowe oraz pejzaże.

ID: 71655