Muzy. Artysta – Model – Inspiracja

26 września 2019, godz. 19:00

Leopold Gottlieb
(1879 Drohobycz - 1934 Paryż)

Półakt, około 1931 r.

olej/tektura, 51 x 35,5 cm

sygnowany p.d.: 'l. gottlieb'

Estymacja: 70 000 - 100 000
- Józef Andrzej Teslar (1889-1961), Paryż
- Wejman Gallery, Warszawa
- kolekcja instytucjonalna, Polska
- Leopold Gottlieb, Wejman Gallery, Warszawa, 2018
- Leopold Gottlieb, Galerie Zak, Paryż, 1934 (prawdopodobnie)
- Leopold Gottlieb, katalog wystawy, Wejman Gallery, Warszawa 2018, s. 30-31
Wybitny malarz polski, zarazem jeden z najciekawszych przedstawicieli tzw. "Ecole de Paris". Uczeń J. Malczewskiego i T. Axentowicza w krakowskiej ASP, kontynuował studia w Monachium u Ažbego. W 1904 r. pracował i wystawiał w Paryżu, z przerwami - w 1910 r. prowadził w Jerozolimie katedrę malarstwa, a w l. 1914 - 1918 służył w I Brygadzie Legionów, utrzymując stały kontakt z krajem. W latach 90-tych jego twórczość przypomniały wystawy w warszawskim Muzeum Narodowym - kolekcje Ewy i Wojciecha Fibaków, Bolesława i Liny Nawrockich, a także "Kisling i przyjaciele" oraz "Paryż i artyści polscy1900 - 1918". Był młodszym bratem malarza Maurycego Gottlieba, urodzonym już po jego śmierci.

ID: 73016