Muzy - pierwsze obiekty

26 września 2019, godz. 19:00

Zygmunt Józef Menkes
(1896 Lwów - 1986 Riverdale, USA)

"Dziewczyna z ptaszkiem w klatce", około 1935-39

olej/płótno, 117 x 99 cm

sygnowany p.d.: 'Menkes'

na odwrociu papierowa nalepka Passedoit Gallery w Nowym Jorku oraz nalepka transportowa paryskiego sklepu z artykułami dla malarzy Lucien Lefebvre-Foinet

- The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork (dar Arthur Hoppock Hearn Memorial Fund, 1950)
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
- Sigmund Menkes 1896-1986, New York 1993, poz. 10 (il.)
Studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie, następnie w krakowskiej ASP. Uczył się także w pracowni Alexandra Archipenki w Berlinie. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie wszedł w krąg malarzy École de Paris. Wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Związany był z życiem artystycznym w Polsce. Należał do ugrupowania Nowa Generacja, był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z życia Żydów. Poza malarstwem olejnym, tworzył również gwasze, akwarele i rysunki.

ID: 73008