Sztuka Współczesna. Prace na papierze. (wyniki)

10 września 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
53

Magdalena Abakanowicz
(1930 Falenty pod Warszawą - 2017 Warszawa)

"Struktura", lata 60. XX w.

tusz/papier, 30 x 21 cm

sygnowany i opisany na odwrociu: 'Struktura | M.A.'

Cena wylicytowana: 8 000
Estymacja: 9 000 - 12 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
RYSOWANIE
"Nie umiałam jeszcze pisać. Kreśliłam na ziemi
patykiem. Linia szła posłusznie, głęboka
jak rowek. Potem zbierał się w niej deszcz,
wygładzał, aż znikła.

Lubiłam patrzeć, jak wydłubane w glinie
kreski zastygają w słońcu, pękają w drobne
szparki o kostropatych brzegach.
Piasek zsypywał się za rysującym palcem,
drobniutki, natarczywy, aż pozostawała
na powierzchni miękka zmarszczka.

Nie pamiętam, kiedy dostałam pierwszy
papier. Rysowałam klęcząc na podłodze.
Kreski uciekały z papieru, biegły drewnianymi
deskami aż w cień pod meble.

Rysunek mógł mieć siłę. Kobiety na wsi
kreśliły na drzwiach mieszkań znaki i litery
święconą kredą i węglem. To zatrzymywało zło.

Chciałam też znać zaklęcia, ale były niedostępne.
Tylko ich obecność dzieliła miejsca na
te bezpieczne i te otwarte dla rożnych mocy.
Teraz kiedy rysuję, tłoczy się rzeczywistość,
wychodzą na papier części tych obszarów,
których zaklęcia nie chronią".

— MAGDALENA ABAKANOWICZ

Lata 60. to przełomowy okres w twórczości Abakanowicz. To właśnie w tym czasie powstały pierwsze abakany - fantazyjne formy rzeźbiarskie charakteryzujące się miękkością oraz ekspresyjnością, wykonane z barwionego, sizalowanego włókna. Stały się one najbardziej rozpoznawalnymi dziełami artystki, które szybko przyniosły jej zarówno krajowy, jak i międzynarodowy rozgłos. Budziły podziw ze względu na swoją pomysłowość, ale ważna była konsekwencja, z jaką artystka tworzyła coraz to nowe realizacje w obrębie wybranej przez siebie techniki ekspresji. W 1962 zachwyciły one publiczność oraz krytykę na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie, a 3 lata po tym wydarzeniu, uczestników Biennale w Sao Paulo. Abakanowicz została nagrodzona w trakcie wydarzenia złotym medalem. Był to moment przełomowy w karierze artystki.

Pomimo że to rzeźbiarskie realizacje przyniosły Abakanowicz międzynarodowy rozgłos oraz sławę, prace na papierze stanowią niezwykle ważną część jej oeuvre. To właśnie one pozwalały na testowanie oraz eksperymentowanie z pomysłami rodzącymi się w wyobraźni twórczyni. Często są one bezpośrednim efektem doświadczeń rzeźbiarskich lub ich powstanie poprzedzało kolejne etapy przestrzennych poszukiwań. Warto podkreślić fakt, że artystka początkowo wykonywała przede wszystkim kompozycje gwaszem na kartonach. Były to dużych rozmiarów barwne kompozycje przedstawiające zwierzęta oraz fantastyczne rośliny. Po wspominanym roku 1960 zainteresowały artystkę zagadnienia związane z szeroko pojmowaną tkaniną artystyczną. Zaprezentowane na aukcji prace wykonane tuszem stanowią abstrakcyjne kompozycje składające się z rożnego rodzaju kształtów oraz linii.
Biogram artysty
Studiowała w latach 1950-54 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawiała rzeźbę. Pierwsze prace, które przyniosły jej międzynarodową sławę to monumentalne, przestrzenne gobeliny o reliefowej fakturze Abakany. Rzeźby artystki wykonane są w wielu technikach i różnych materiałach: ceramika, drewno, brąz, plastik - zarówno figuratywne, jak i niefiguratywne. Wykonała i zrealizowała wiele projektów dla miejsc publicznych i muzeów. W latach 1965-90 wykładała w poznańskiej ASP. Jest autorką erudycyjnych esejów poświęconych sztuce, mitologii, religii. W roku 1965 otrzymała nagrodę Grand Prix na Biennale Sao Paulo. Przez krytykę światową zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku.

ID: 71422

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem