ART OUTLET - Sztuka Dawna (wyniki)

5 września 2019, godz. 19:00

Jerzy Kossak
(1886 Kraków - 1955 Kraków)

"Przy ognisku w czasie odwrotu spod Moskwy", 1933 r.

olej/sklejka, 28,5 x 39 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Jerzy Kossak | 1933'

Cena wylicytowana: 13 000
Estymacja: 7 000 - 10 000
- porównaj: Kazimierz Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław [i in.] 1992, poz. 106 ("Przy ognisku w czasie odwrotu spod Moskwy", 1935 r.) (il.), (nlb.)
Jerzy Kossak kształcił się od najmłodszych lat w pracowni dziadka - Juliusza oraz ojca - Wojciecha. Na początku lat 20. XX wieku. Jerzy wraz z ojcem podróżował po dworach Wielkopolski, gdzie portretował tamtejsze ziemiaństwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak, jak jego dziadka i ojca) do dziś cieszą się dużym powodzeniem. Artysta podejmował tematykę bliską tęsknotom i sentymentom polskiego odbiorcy, utrwalał mit legionów polskich i zwycięskiej wojny z bolszewikami, malował także sceny rodzajowe z motywami trudów ułańskich, koni, spotkań żołnierzy i dziewcząt.

ID: 70230