ART OUTLET - Sztuka Dawna (wyniki)

5 września 2019, godz. 19:00

Jan Olszewski
(1873 Będzin - 1943 Warszawa)

"Trójka", 1917 r.

olej/płótno, 52 x 94 cm

sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'J. Olszewski | — 917 | München'

na odwrociu papierowa nalepka Salonu Malarzy Polskich w Krakowie

Cena wylicytowana: 7 500
Estymacja: 10 000 - 14 000
- Salon Malarzy Polskich w Krakowie
Pogoń konnego zaprzęgu pędzla Jana Olszewskiego to próba realistycznego oddania zarówno warunków krajobrazowych, jak i urody dynamiki zwierząt. Podpierając się najlepszą tradycją „polskich monachijczyków” oraz wpływem malarstwa konnego Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Olszewski wykorzystał szerokie spektrum zabiegów plastycznych, by nadać swojemu dziełu energiczności. W ciekawy sposób namalował on zmierzchające niebo oraz śnieg wydeptany przez konie. Ujęcie anatomiczne zwierząt zasługuje na najwyższą uwagę, ponieważ Olszewski doskonale posłużył się skrótem perspektywicznym przy tworzeniu sylwety białego konia, czym rozbił schematyzm ujęcia „trójki”. Jak informuje nalepka na odwrociu, obraz był prezentowany w Salonie Malarzy Polskich w Krakowie.

ID: 71885