Aukcja Prac na Papierze (wyniki)

12 września 2013, godz. 19:00
59

Tadeusz Ajdukiewicz
(1852 Wieliczka (lub Bochnia 1853) - 1916 Kraków)

Przy żurawiu

ołówek, akwarela/papier, 27,5 x 20 cm (w świetle passe - partout)

sygnowany monogramem wiązanym l.d.: 'AT'

W latach 1868/69 - 72/73 studiował malarstwo w krakowskiej SSP u W. Łuszczkiewicza. Studia zagraniczne dzięki stypendium odbył wraz z W. Kossakiem w akademii w Wiedniu, potem studiował także w Monachium u O. Seitza i A. Wagnera oraz w prywatnej pracowni Józefa Brandta. Ok. 1877 r. udał się do Paryża, skąd wyruszył w podróż po Bliskim Wschodzie. Ok. 1882 r. wyjechał do Wiednia, gdzie otrzymał pracownię po zmarłym malarzu nadwornym cesarza Hansie Makarcie; zyskał znaczny rozgłos i cieszył się względami dworu i arystokracji. Po 1893 roku wiele podróżował malując portrety na zamówienia - był w Londynie, Sofii, Konstantynopolu, Bukareszcie, Petersburgu. Wystawiał w krakowskim TPSP i warszawskiej Zachęcie, uczestniczył także w wystawach w Wiedniu, Dreźnie, Monachium, Pradze. Malował sceny rodzajowe i batalistyczne oraz reprezentacyjne portrety.

Estymacja: 3 500 - 5 000

Cena wylicytowana: 2 800