Nowa Figuracja – Nowa Ekspresja (wyniki)

12 września 2019, godz. 19:00

Marek Sapetto
(1939 Końskie - 2019 )

"Wypadek", 1964 r.

olej, technika mieszana/płótno (dublowane), 139 x 117 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '"Wypadek" 138 x 117 cm 1964 r. | olej. tech. miesz. | Marek Sapetto | WARSZAWA'

Cena wylicytowana: 6 500
Estymacja: 7 000 - 12 000
- zakup bezpośrednio od artysty
- kolekcja prywatna, Warszawa
"Pod pozorną nonszalancją obrazów Marka Sapetto, ich szkicowością, z ich szerokimi smugami farby, pospiesznie kładzionymi na płótno, zgrzytliwością kontrastowych zestawień barwnych - dostrzegamy niewątpliwy talent wrażliwego kolorysty". - ALEKSANDER WOJCIECHOWSKI
W 1966 roku ukończył ASP w Warszawie, w pracowni malarstwa Michała Byliny. Jest profesorem ASP. Uprawia malarstwo i grafikę. W latach 1968-74 współpracował i wystawiał wspólnie z Wiesławem Szamborskim. Jego obrazy z lat 70. noszą znamiona nowej figuracji. Drażniąca, czasem wręcz kakofoniczna kolorystyka i nonszalancki sposób malowania demonstrowały krytyczne nastawienie do współczesnych zjawisk społecznych oraz do zastanych w chwili debiutu tendencji w sztuce. Ukazywał świat nieupiększony, ośmieszał ludzkie przywary. W okresie późniejszym sztuka artysty staje się mniej agresywna, a bardziej refleksyjna - kompozycje są uporządkowane, powściągliwe, klarowne, niekiedy wręcz uderzające lapidarnością. Od lat 80., Marek Sapetto komentuje w swych obrazach rzeczywistość społeczno-polityczną: "Okrągły stół" (1995 r.), "Hyde Park", "Pęknięte lustro" (1996).

ID: 63205