Nowa Figuracja – Nowa Ekspresja (wyniki)

12 września 2019, godz. 19:00

Zbylut Grzywacz
(1939 Kraków - 2004 Kraków)

"Czwórka (portret 'Wprost')", 1980 r.

olej/płótno, 80 x 120 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'zb. 80'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Zbylut GRZYWACZ | "CZWÓRKA" | (PORTRET "WPROST") | 1980'

Cena wylicytowana: 16 000
Estymacja: 11 000 - 15 000
Portret i autoportret stanowi ważny element twórczości członków grupy Wprost, zwłaszcza w malarstwie Leszka Sobockiego, Zbyluta Grzywacza i Macieja Bieniasa. Artyści celowali też w autoportrecie zbiorowym - nawiązywali przy tym do konwencji historycznych, przyjmując przerysowane pozy.
W 1963 skończył krakowską ASP w pracowni E. Krchy. Od 1972 roku pracował na ASP, a w 1991 został jej profesorem. W 1966 roku założył wspólnie z M. Bieniaszem, J. Waltosiem i L. Sobockim grupę "Wprost". Jego wczesna twórczość pozostawała pod wpływem F. Bacona z charakterystycznymi deformacjami i przerysowaniami. Później stosował bardziej realistyczne środki wyrazu. Na początku lat 80. stworzył cykl "Rekolekcje wiśnickie" i "Wiosna 1982", w których odwoływał się do stanu wojennego, przedstawiając martwe natury z kawałkami chleba i łańcuchami. Później wrócił do tematyki aktu kobiecego, malując ciała napiętnowane bliznami, szramami. Od 1989 malował akty, ale już w konwencji afirmacji życia i piękna. Wraz z żoną Marią prowadził Galerię Osobliwości Este w Krakowie.

ID: 72465