Nowa Figuracja – Nowa Ekspresja (wyniki)

12 września 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
28

Paweł Jarodzki
(ur. 1958, Wrocław)

"Kawa i papierosy", 2018 r.

akryl, szablon/tektura, 41,5 x 51,5 cm (w świetle oprawy)

sygnowany i datowany p.d.: ‘Paweł Jarodzki | 2018’

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Paweł Jarodzki ‘2018 | kawa i papierosy'

Cena wylicytowana: 4 000
Estymacja: 5 000 - 9 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Na początku lat 80. Paweł Jarodzki wraz z przyjaciółmi z wydziału malarstwa wrocławskiej ASP zaczęli wydawać fanzinową gazetkę - magazyn. Nazwali ją "Luxus", żeby odciąć się od szarości i siermiężności stanu wojennego. Początkowo artyści wykonywali gazetkę ręcznie za pomocą szablonów, grafik i rysunków, gdyż nie było możliwości zdobycia powielaczy. Pierwsze numery wychodziły w nakładzie 3-5 egzemplarzy. Do 1986 ukazało się 6 numerów pisma "Luxus". Podczas pracy nad magazynem powstała grupa "Luxus, której faktycznym liderem stał się Paweł Jarodzki, a jego twórczość była przez wiele lat ściśle związana z działalnością grupy. Od 1984 grupa zaczęła brać udział w wystawach i organizować różne akcje, a jej charakterystyczna estetyka miała wpływ na kształt artystycznej sceny Wrocławia. Najbardziej aktywny okres działania grupy przypada na lata 1984-88. Skład Luxusu zmieniał się wielokrotnie. Do dłuższej współpracy z grupą przyznają się, oprócz Pawła Jarodzkiego, m.in.: Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Małgorzata Plata, Jerzy Kosałka, Stanisław Sielicki, Artur Gołacki, Jacek Jankowski, Marek Czechowski i Szymon Lubiński. Z założenia członkowie grupy Luxus tworzyli sztukę popularną, prostą w wykonaniu i dostępną dla wszystkich, odcinając się tym samym od obowiązującego wówczas artystycznego, awangardowego "akademizmu", jakim była sztuka konceptualna i m.in. twórczość artystów formacji Fluxus. Twórczość "Luxusowców" odnosiła się do codziennej rzeczywistości i każde ich wystąpienie związane było z aktualnymi wydarzeniami. Grupa znana była z tworzenia "sytuacji" artystycznych, mających swoje źródło w wielkomiejskiej codzienności. Artyści spod znaku Luxusu czerpali całymi garściami z kultury masowej i pop-artu, preferowali dowolność, pastisz i dadaistyczne kolaże, w których np. łączyli wizerunki Chaplina i Myszki Miki lub przetwarzali słynną "Damę z gronostajem" w szalonym stylu. Paweł Jarodzki urodził się w 1958 we Wrocławiu. Malarz, grafik, rysownik, autor komiksów i podręczników dla dzieci zajmuje się też poezją i sztuką wideo. Obecnie prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest też kuratorem BWA Awangarda we Wrocławiu. W latach 1979-84 studiował na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 1984 w pracowni malarstwa doc. Konrada Jarodzkiego i doc. Leszka Kaćmy.
Biogram artysty
W latach 1979-84 studiował na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu; dyplom uzyskał w 1984 roku w pracowni malarstwa doc. Konrada Jarodzkiego i doc. Leszka Kaćmy. Na początku lat 80. Paweł Jarodzki wraz z przyjaciółmi z tej samej pracowni (Ewą Ciepielewską, Bożeną Grzyb, Arturem Gołackim i Andrzejem Jarodzkim) zaczął wydawać fanzinowy magazyn, który nazwali LuXus. Podczas pracy nad magazynem artyści zawiązali grupę artystyczną LuXus. Od 1984 roku grupa zaczęła brać udział w wystawach i organizować różne akcje, a jej charakterystyczna estetyka miała wpływ na kształt artystycznej sceny Wrocławia. Jej najbardziej aktywny okres przypadł na lata 1984-88. Paweł Jarodzki uczestniczył we wszystkich wystąpieniach grupy, a od 1984 roku zaczął także wystawiać samodzielnie. Pracuje w różnych konwencjach stylistycznych, posługuje się szablonem i cytatem, świadomie odrzuca poprawność rysunkową i formalną, akcentując programową niemal antyestetyką. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest też kuratorem BWA Awangarda we Wrocławiu.

ID: 64805

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem