Nowa Figuracja – Nowa Ekspresja (wyniki)

12 września 2019, godz. 19:00

Ryszard Grzyb
(ur. 1956, Sosnowiec)

"Oko", 1990 r.

olej/płótno, 135 x 160 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Ryszard Grzyb | 1990 r. | 7 | "Oko" 135 x 160'

Cena wylicytowana: 70 000
Estymacja: 65 000 - 80 000
- Polswiss Art, 2014
- kolekcja prywatna, Warszawa
"Ta wielonożna tematyka była początkowo dużym zaskoczeniem dla widzów, malarz pytany, dlaczego akurat zwierzęta?, odpowiadał - dlaczego nie. Artysta wybierając postaci o znanych i cenionych cechach charakteru, odwoływał się do postaw nie budzących wątpliwości pod żadnym względem, podczas gdy tak zwana człowiecza powłoka mogła skrywać niezbyt atrakcyjne wnętrze. Świat ludzi, podobnie jak i zwierząt, został wpisany w naturalny bieg przyrody. Grzyb w swoim malarstwie udowadnia, że problemy związane z egzystencją zwierząt mogą z powodzeniem wyjaśnić przypadłości człowiecze". - ANNA MARIA LEŚNIEWSKA
Ryszard Grzyb studiował w latach 1976-79 we wrocławskiej PWSSP w pracowni Z. Karpińskiego. Później przeniósł się na Wydział Malarstwa warszawskiej ASP do pracowni R. Ziemskiego, gdzie poznał W. Pawlaka i innych członków "Gruppy", którą wspólnie założyli w 1982 roku. Na początku malował "papiery" - kompozycje wykonane na kartonie temperą i gwaszem. Wspólnie z R. Woźniakiem wyjechali na stypendium do Berlina, gdzie R. Grzyb kontynuował malowanie ostrymi kolorami płaskich "papierów". Pod koniec lat 80., artysta zmienił styl, zajmując się bardziej malarstwem olejnym. Zajmuje się również grafiką reklamową.

ID: 74187