Nowa Figuracja – Nowa Ekspresja (wyniki)

12 września 2019, godz. 19:00

Ryszard Grzyb
(ur. 1956, Sosnowiec)

"Jeszcze Polska nie zginula", 1986 r.

tempera/papier, 115 x 159 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'RYSZARD | GRZYB | 1986 CZERWIEC BERLIN | "JESZCZE | POLSKA | NIE ZGINULA"'

Cena wylicytowana: 70 000
Estymacja: 75 000 - 110 000
- "Dziki lud sądzi, że nie ma życia bez wojny", wystawa indywidualna, Muzeum Śląskie, Katowice 2006
- "Dziki lud sądzi, że nie ma życia bez wojny", katalog wystawy indywidualnej, Muzeum Śląskie, Katowice 2006, s. 50 (il.)
Ryszard Grzyb studiował w latach 1976-79 we wrocławskiej PWSSP w pracowni Z. Karpińskiego. Później przeniósł się na Wydział Malarstwa warszawskiej ASP do pracowni R. Ziemskiego, gdzie poznał W. Pawlaka i innych członków "Gruppy", którą wspólnie założyli w 1982 roku. Na początku malował "papiery" - kompozycje wykonane na kartonie temperą i gwaszem. Wspólnie z R. Woźniakiem wyjechali na stypendium do Berlina, gdzie R. Grzyb kontynuował malowanie ostrymi kolorami płaskich "papierów". Pod koniec lat 80., artysta zmienił styl, zajmując się bardziej malarstwem olejnym. Zajmuje się również grafiką reklamową.

ID: 73071