Sztuka od Kuchni

17 września 2019, godz. 19:00

Chaim Goldberg
(1917 Kazimierz Dolny - 2004 Boca Raton)

Gorący piec, 1971 r.

akwarela, tusz/karton, 64,7 x 48,5 cm

sygnowany i datowany w przedstawieniu po lewej: 'Chaim Goldberg | 71'

Estymacja: 7 000 - 10 000
Chaim Goldberg trafił w Polsce jako uczeń na kilku znakomitych artystów: Zbigniewa Pronaszkę, Xawerego Dunikowskiego, Henryka Gottlieba i Tadeusza Pruszkowskiego. Największy wpływ wywarł na niego ten ostatni. Kilkadziesiąt lat spędzonych w Ameryce (wyjechał tam w latach 50.) to w twórczości Goldberga między innymi wracanie do rodzinnego sztelta kazimierskiego. Artysta stworzył osobną, poetycką wizję przeszłości przywodzącą na myśl twórczość Marca Chagalla. Warto wspomnieć, że sztuka Goldberga to nie tylko barwny świat przedwojennego Kazimierza Dolnego. Artysta był wszechstronny w wykorzystywaniu różnych mediów - ważną częścią jego twórczości była rzeźba (kształcił się m.in. u Henryka Kuny). Tworzył również metaloplastykę - gałąź artystyczną, w której celowali międzywojenni artyści żydowskiego pochodzenia. W tej technice stworzył między innymi przejmującą kompozycję "Komora gazowa" (miejsce przechowywania nieznane), w której użył repusowanej blachy do przedstawienia gazu. Był również autorem ekspresyjnych i mrocznych rysunków z czasów II wojny światowej oraz kronikarzem zniszczeń powojennej Warszawy.

ID: 74253