Sztuka od Kuchni (wyniki)

17 września 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
18

Taca art déco okres międzywojenny

Bracia Henneberg, Warszawa, Polska, proj. Julia Keilowa

drewno, plater, 4 x 32 x 20,5 cm

na spodzie oznaczenie wytwórni: 'B.HENNEBERG | WARSZAWA | 2015'

Cena wylicytowana: 1 900
Estymacja: 2 200 - 4 000
Stan zachowania
wżery, porysowana powierzchnia
Pochodzenie
- kolekcja Ireny Huml
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Epizod Picassa z ceramiką bywa uznawany przez historyków sztuki jako wskazówka do rozumienia malarstwa artysty. Praca malarza w warsztacie ceramicznym w Madourze przyniosła ponad dwie dekady rzemieślniczego eksperymentu, który zrodził nową jakość sztuki użytkowej.
Biogram artysty
Pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. Uczęszczała do szkoły we Lwowie i w Wiedniu. Studiowała wzornictwo w Lwowskiej Państwowej Szkole Przemysłowej. W roku 1922 poślubiła prawnika Ignacego Keila. Kontynuowała studia artystyczne w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie m.in. u Karola Tichego, Wojciecha Jastrzębowskiego, Józefa Czajkowskiego, Tadeusza Breyera. W okresie studiów zajmowała się głównie rzeźbą. W roku 1929 została członkiem spółdzielni rzeźbiarskiej "Forma". Wystawiała prace m.in. w Instytucie Propagandy Sztuki. W roku 1933 założyła własną pracownię metaloplastyki. Zaprojektowała około 400 przedmiotów użytkowych, głównie wyrobów platerowych. Według jej projektów sztućce i naczynia stołowe produkowały firmy warszawskie: Norblin, Fraget i Bracia Henneberg. W czasie II wojny światowej prowadziła w ciągu dwóch lat pracownię ceramiczną. Zginęła najprawdopodobniej na Pawiaku. Na jesieni 2012 odbyła się wystawa jej prac w Muzeum Miedzi w Legnicy.

ID: 63408

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem