Sztuka od Kuchni (wyniki)

17 września 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
11

Agata Bogacka (ur. 1976, Warszawa)

Szklanka, 2004 r.

szkło, wys.: 13,5 cm, śr.: 6 cm

Cena wylicytowana: 1 200
Estymacja: 1 700 - 2 200
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Z prostej użytkowej formy szklanki Agaty Bogackiej emanuje przekaz krytyczny w stosunku do funkcji naczynia oraz refleksyjny w stosunku do potrzeb konsumpcyjnych człowieka. Niczym memento, dekoracja na szkle wyraża naturalną płynność potrzeb fizjologicznych, obrazuje repetytywne przechodzenie między stanami przyjmowania i oddawania płynu, przypomina o potrzebie i konieczności, o pragnieniu i wstręcie. Przedmiot komentuje sam swoje przeznaczenie jako naczynie do picia, a jednocześnie pokpiwa z próżności użytkownika, ludzkiej potrzeby spożywania. Głos malarskiej krytyki artystki w szklance wypełnia naczynie, nawet gdy pozostaje ono puste.
Biogram artysty
W latach 1996 - 2001 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (na dyplomie aneks z malarstwa). Swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych m.in. „Ja krwawię” w CSW w Warszawie w 2003 r., „Najkrótsza droga do domu” w galerii „Raster” w Warszawie w 2004 r., "Did you love me? w Galerie Meyer Kainer w Wiedniu w 2005 r., "Pamiętniki" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie w 2011 r. Uczestniczyła też w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą m.in. „Rzeczywiście, młodzi są realistami” w CSW w Warszawie w 2002 r., "Malarstwo polskie XXI w." w Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w 2006, "Double fond" w The Fair Gallery na Frieze Art Fair w Londynie w 2007 r. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych, takich jak CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Bank Austria Creditanstalt. Artystka związana z berlińską galerią „Aando Fine Art”.

ID: 71686

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem