Sztuka od Kuchni (wyniki)

17 września 2019, godz. 19:00

Jacek Yerka
(ur. 1952, Toruń)

"Trzynastego na zawsze", 1982 r.

akryl/płótno, 72 x 64 cm

sygnowany p.d.: 'JK'

opisany na odwrociu na blejtramie: 'JACEK KOWALSKI | "TRZYNASTEGO NA ZAWSZE" | AKRYL 1982'

Cena wylicytowana: 45 000
Estymacja: 28 000 - 38 000
W 1976 roku ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlona Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. “Mind Fields”. To samo amerykańskie wydawnictwo „Morpheus Intenational” wydało album „The Fantastic Art of Jacek Yerka”. W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award.

ID: 72439