GRAND HOTEL | SOPOT. Aukcja kolekcji (wyniki)

6 lipca 2019, godz. 19:00

Marian Mokwa
(1889 Malary - 1987 Sopot)

Osada rybacka pod Łebą, lata 50.-60. XX w.

olej/płótno, 63,5 x 74 cm

sygnowany p.d.: 'Mokwa'

Cena wylicytowana: 12 000
Estymacja: 7 000 - 9 500
Studiował w ASP w Norymberdze i w Berlinie oraz w Akademii w Monachium. Odbył wiele podróży po Europie. W latach 1911 - 15 przebywał w Istambule - stąd wyjeżdżał w podróże do Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii, był na Kaukazie i w Tybecie. W 1918 r. zamieszkał na stałe w Sopocie. Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Ufundował i zorganizował w 1934 r. w Gdyni galerię malarstwa marynistycznego - Galerię Morską. Zgromadzony przez artystę zbiór jego obrazów - ponad 500 prac - uległ zniszczeniu w 1939 r. Własnym sumptem wydawał pismo artystyczno - literackie "Fale". W 1959 r .jako jedyny Polak wziął udział w wystawie malarstwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters. Cały swój wielki talent poświęcił malarstwu marynistycznemu- w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu.

ID: 67731