ART OUTLET - Sztuka Współczesna (wyniki)

4 lipca 2019, godz. 19:00

Tadeusz Kalinowski
(1909 Warszawa - 1997 Poznań)

Kompozycja dwustronna

olej/płótno naklejone na płytę, 57 x 47 cm (wymiary oprawy)

sygnowany na blejtramie na odwrociu: 'T. KALINOWSKI'

Cena wylicytowana: 2 600
Estymacja: 3 500 - 5 000
Studia malarskie odbył w warszawskiej ASP pod kierunkiem M. Kotarbińskiego. Uczęszczał też do pracowni scenograficznej W. Drabika i W. Daszewskiego, oraz pobierał lekcje z zakresu architektury wnętrz u W. Jastrzębowskiego. Dyplom uzyskał w 1937. Od 1949 współpracował z awangardową grupą 4F+R (Forma, Farba, Faktura, Fantastyka + Realizm), do której powstania przyczynił się m.in. A. Lenica. Od wczesnych lat 60 sztuka Kalinowskiego wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej. Olbrzymi wpływ na ukształtowanie się jego koncepcji sztuki o środkach wyrazu radykalnie ograniczonych do geometrycznych struktur mieli koryfeusze polskiej awangardy - W. Strzemiński, K. Sosnowski i A. Marczyński.

ID: 69944