ART OUTLET - Sztuka Współczesna (wyniki)

4 lipca 2019, godz. 19:00

Jerzy Panek
(1918 Tarnów - 2001 Kraków)

Pejzaż, 1946 r.

olej/tektura, 16 x 23 cm (arkusz)

sygnowany i datowany na odwrociu: 'Panek Jerzy | 46'

Cena wylicytowana: 1 200
Estymacja: 1 400 - 1 900
Grafik i malarz. Studia odbywał w Krakowie w latach 1937-42 w Państwowym Instytucie Sztuk Pięknych oraz w latach 1945-48 w ASP. Artysta łączył prace w cykle, np. Autoportrety, Portrety jarmarczne, Próby portretu Józefa Gielniaka. Największy cykl stanowiły drzeworyty inspirowane Boską Komedią Dantego. W pracach malarskich operował zwartą, topornie obrobioną, zdeformowaną bryłą np. Koń, 1967. Otrzymał m.in. niezależną Nagrodę im. Jana Cybisa (1988), tytuł Honorowego Profesora krakowskiej ASP (1993), Nagrodę Miasta Krakowa (1998). W 2006 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie.

ID: 69997