Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

13 czerwca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
28

Dawid Czycz
(ur. 1986, Kraków)

Bez tytułu, 2011 r.

olej/płótno, 65 x 56 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Dawid Czycz | bez tyt. | 65/56 olej/płótno | 2 0 1 1'

Cena wylicytowana: 5 500
Estymacja: 4 800 - 7 500
Wystawiany
- Berliner Lister, Berlin, Niemcy, 19-22.09.2013
- Dawid Czycz, Ciała stałe, Galeria Zderzak, Kraków, 6-28.05.2011
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Malarstwo Czycza określa się mianem jednej z charakterystycznych tendencji XXI wieku, tzw. nowego surrealizmu. Jego obrazy zyskały miano co najmniej niepokojących. Dziwne, oparte na nieposkromionej wyobraźni malarza prezentacje zawierają w sobie niepowtarzalny nastrój trudnej do określenia grozy. Pozornie znajome fragmenty dobrze znanej nam rzeczywistości, które artysta zawiera w swoich obrazach, przybierają osobliwą formę przejmujących zdarzeń. W przypadku obrazów Czycza nie mamy do czynienia z wrażeniem ruchu czy prowadzenia narracji malarskiego przedstawienia. Dzieje się wręcz przeciwnie ze względu na czysto formalne założenia. Unieruchomienie, wręcz skamieniałość sylwetki, która uchwycona w bezruchu komunikuje pewne nieprawidłowości. Charakterystyczny dla malarza sposób kadrowania obrazu polega na usuwaniu spoza obrębu płótna tych elementów, które pozostają kluczowe dla zidentyfikowania przedstawionych postaci i sytuacji, w których się one znalazły. Całość emanuje niepokojącą aurą. Elementy zawarte w obrazie dają jedynie złudzenie historii, którą prowadzi artysta na obrazie. Zagadkowe tropy i niedopowiedzenia, które pozostawia to przede wszystkim bodźce do odczuwania tych niekoniecznie pożądanych emocji, jakimi są ból i strach.
Biogram artysty
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w pracowni prof. Leszka Misiaka. Debiutował w 2009 wystawą „Science & Fiction” w Galerii Zderzak w Krakowie. Czycz jest finalistą 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Jego wystawy indywidualne obejmują m.in. „O wadach”, „Ciała stałe” i „Woodland” w Galerii Zderzak w Krakowie. Brał także udział w wielu wystawach grupowych, takich jak m.in. „The Day When the Circus Arrives” w Yuki-Sis Gallery w Tokio, „Somnambulant Eve” w Wrong Door Gallery w Londynie, „Artyści z Krakowa. Generacja 1980-1990” w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, „(Nie) dotykaj! Haptyczne aspekty sztuki polskiej po 1945 roku” w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu czy „Takt” w Starak Foundation w Warszawie.

ID: 70615

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem