Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

13 czerwca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
12

Karolina Jabłońska
(ur. 1991, Niedomice)

Koń w błocie, 2011 r.

olej/płótno, 110 x 140 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'K. Jabłońska | 12.15'

Cena wylicytowana: 15 000
Estymacja: 9 500 - 14 000
Wystawiany
- 12. Konkurs Gepperta, Wystawa konkursowa, Galeria Awangarda, BWA Wrocław, 18.10-11.12.2016
- Karolina Jabłońska, Nowa Para Oczu, Potencja Gallery, Kraków, 5.03-11.03.2016
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Twórczość Karoliny Jabłońskiej nie daje się zamknąć w schemat czy określić jednotorową ścieżką rozwoju. W sztuce artystki przewijają się tendencje neoekspresjonistyczne czy nawiązania do malarstwa prymitywnego. Z drugiej strony, równie często można zauważyć wypierane bądź niegodne pamięci wspomnienia czy oniryczne obrazy ze sfery fantazji i wyobraźni. Prezentowany w ofercie Koń w błocie jest jedną z początkowych malarskich realizacji artystki. Przy pierwszym spojrzeniu praca uderza swoim dzikim i nieokrzesanym charakterem, przy równoczesnej prostocie barwy i konturu. Pozorna swoboda w prowadzeniu pędzla tworzy jednak dopracowaną kompozycję, która zapełnia płótno w sposób świadomy i przemyślany. Celowe uproszczenie sprawia, że podkreślone zostały groteska i tragi komiczność sytuacji upadającego w błoto zwierzęcia. Ironia oraz wyszukany żart są charakterystyczne dla malarstwa Karoliny Jabłońskiej. Artystka dąży do uchwycenie kulminacyjnego momentu zdarzeń, w którym w ułamku sekundy następuje synteza opozycyjnych emocji – strachu i humoru czy fascynacji i niesmaku. Karolina Jabłońska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kształciła się w pracowni prof. Leszka Misiaka. Gdy w 2015 obroniła dyplom z malarstwa, pierwsze kroki na arenie młodej polskiej sztuki miała już za sobą. Jeszcze w czasach studenckich doceniona została poprzez zaproszenia do wystaw zbiorowych m.in. „From Dusk Till Dawn” w krakowskiej Galerii Zderzak oraz ekspozycji indywidualnych. Była wielokrotnie nagradzana na prestiżowych inicjatywach artystycznych. W 2016 została laureatką w konkursie Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, a w 2017 zdobyła II nagrodę podczas 43 Biennale „Bielska Jesień”. Artystka jest również współzałożycielką krakowskiej galerii sztuki „Potencja”.
Biogram artysty
Współzałożycielka galerii Potencja w Krakowie i magazynu artystycznego "Łałok". Laureatka II nagrody biennale malarstwa Bielska Jesień (2017), nagrody Dolnośląskiego Klubu Kapitału w 12. Konkursie Gepperta (2016) oraz wyróżnienia w konkursie Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką (2019).

ID: 70587

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem