Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

13 czerwca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
10

Bartosz Kokosiński
(ur. 1984, Siewierz)

Z cyklu Obrazy pożerające rzeczywistość: „Obraz pożerający scenę domową”, 2011 r.

technika własna, 127 x 110 x 45 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'Kokosiński 2011' oraz wskazówka montażowa

Cena wylicytowana: 16 000
Estymacja: 7 000 - 14 000
Wystawiany
- Bartosz Kokosiński, Roman Siwulak, Obrazy o malarstwie
i malarstwo o obrazach, Galeria Malarstwa Akademii Sztuk
Pięknych, Kraków, 19-24.01.2012
- 10. Konkurs Gepperta. Co robi malarz? BWA Wrocław,
Galeria Awangarda, 14.10-27.11.2011
Literatura
- 10. Konkurs Gepperta. Co robi malarz?, katalog wystawy,
Wrocław 2011, s. 69 (il).
- Grzegorz Borkowski, Obrazy pożerające wyzwania, „Obieg”, 18.11.2013
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Obraz prezentowany na aukcji należy do najbardziej znanego cyklu Bartosza Kokosińskiego: „Obrazy pożerające rzeczywistość”. Malarstwo Kokosińskiego, w którym autor stale używa malarskich atrybutów – płótna i farby, rzeczywiście absorbuje swoje otoczenie zacierając granice, miedzy tym, co rzeczywiste, a tym, co wykreowane przez autora. W pracy „Obraz pożerający scenę domową” z 2011 roku w pozaginanymi zwiniętym blejtramie „giną” przedmioty codziennego użytku aparat telefoniczny, kawałek tkaniny, nóż czy inne elementy sprzętów kuchennych. „Używam rzeczy, z którymi sobie trochę nie radzę, jak w tej pracowni, gdzie już brakuje mi miejsca – fizycznie i mentalnie. Skoro więc nie potrafię się z tymi rzeczami rozstać, mogę z nich zrobić kolejną kompozycję. Pożeram to wszystko poprzez swoje obrazy, przetwarzam, trawię i wypluwam” – mówił w rozmowie z Anną Sańczuk. Dodawał również: „Dla mnie to nie są śmieci. Naprawdę je kolekcjonuję, pieczołowicie wybieram, muszą mnie uwieść. Można nazwać moją praktykę artystycznym recyklingiem, ale to jest jak przetwarzanie odpadków, dla których nie można znaleźć odpowiedniego pojemnika. Nigdzie nie pasowały i pomyślałem, że faktycznie zbuduję z nich obraz, zbiór, komunikat. Skonstruuję jakiś rodzaj porządku, ułożę przedmiot po przedmiocie, jak martwe natury” (Anna Sańczuk, Człowiek, który pożera obrazy, vouge.pl, 24.01.2019).
Biogram artysty
W 2004 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Studiował na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 uzyskał dyplom w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy pożerające rzeczywistość.

ID: 68254

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem