Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

13 czerwca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
7

Twożywo
(okres działalności: 1998 - 2011)

Kradnij, 2007 r.

olej/blacha, 100 x 100 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'twożywo 2007'

Cena wylicytowana: 5 500
Estymacja: 8 000 - 12 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prace grupy Twożywo przemawiają językiem ironii, ukrytych podtekstów i grą słów zestawianych na zasadzie kontrastu. Atakują odbiorcę z murów kamienic, stron gazet, znaków drogowych i zakamarków ulic. Tym samym ma on tylko krótką chwilę, aby przeczytać, zrozumieć i zapamiętać przekaz lub wręcz przeciwnie – staje się on powodem do chwili zadumy, zatrzymania się i przemyśleń. Choć grupa rozpadła się w 2011 roku, jej twórczość nadal jest w środowisku artystycznym przedmiotem badań i dyskusji, a same prace zobaczyć można na wystawach głównych instytucji muzealnych i galeryjnych w kraju. Komiksowe w swoim charakterze kadry i wizualne anegdotki trafia w samo sedno, na pierwszy plan wynosząc znaczenie i treść.
Biogram artysty
Grupa Twożywo to artystyczny duet, utworzony przez Mariusza Libla i Krzysztofa Sidorka, działający w Warszawie w latach 1998-2011. Artyści w swojej twórczości podejmowali tematy społeczno-polityczne, krytykując otaczającą ich rzeczywistość. Uderzali głównie w media, politykę, ekonomię czy religię. Zastanawiali się także nad kwestiami młodego pokolenia („Mamy po dwadzieścia lat”), konsumpcjonizmem („Prawdziwych przyjaciół poznaje się w supermarkecie”), feminizmem („Dziewczyny, potrzebne są czyny”) czy religią („Danger. Religion is not a weapon”). Byli autorami plakatów, billboardów, szablonów, wlepek, filmów animowanych oraz ilustracji prasowych. Aby zwiększyć siłę przekazu, prezentowali swoją sztukę głównie w przestrzeniach publicznych, prasie i w Internecie, który traktowali jako płaszczyznę komunikacji społecznej. Dzięki temu ich prace stały się aktualnym komentarzem do otaczającej rzeczywistości. W 2006 roku zdobyli Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”. Członkowie grupy nie ukończyli uczelni artystycznych – podkreślali, że był to ich celowy i świadomy wybór. W projektach grupy Twożywo najważniejsze elementy to słowo i znak, które razem tworzą spójną, nierozerwalną całość. Artyści czerpią z doświadczeń sztuki ulicznej czy reklamy. W twórczości grupy Twożywo widać inspiracje konstruktywizmem, pop artem, futuryzmem. Często stosowali w swoich pracach gry językowe i eksperymenty typograficzne, zbliżając się do poezji wizualnej. W 2006 roku grupa wydała książkę „Telementarz typograficzny”, w której główną rolę odgrywa litera „T”, a warstwa tekstowa i wizualna zlewa się w jedną całość. W 2011 roku, podczas wernisażu wystawy w łódzkim Atlasie Sztuki, Krzysztof Sidorek i Mariusz Libel oficjalnie ogłosili decyzję o zakończeniu działalności pod szyldem Twożywo.

ID: 70556

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem