Młoda Sztuka (wyniki)

11 czerwca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
16

Aleksandra Staniorowska
(ur. 1990, Wrocław)

Dżeta, 2017 r.

olej/płótno, 140 x 140 cm

Cena wylicytowana: 3 000
Wystawiany
- Aleksandra Staniorowska, Dekompresje tożsamości, Galeria Sztuki Współczesnej MD_S, Wrocław, 2017
- Nowy Obraz. Nowe Spojrzenie, wystawa finałowa, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 7-13.04.2017
- Nowy Obraz. Nowe Spojrzenie, Galeria BWA, Gorzów Wielkopolski, 21.04-14.05.2017
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Prezentowany obraz to intrygująca rozgrywka pomiędzy tym co nieprzewidywalne i nieposkromione a skrzętnie zaplanowane. Artystka wytwarza na powierzchni płótna organiczną strukturę tła, w której zawiera się zmierzający wytyczonym przez nią nurtem kształt. Dopracowana w swej formie materia, która wydaje się płynąć ponad substancją tła, wydostaje się ona dzięki zawartemu w sobie porządkowi. W tym przedstawieniu rządzi paradoks, w którym ogromną rolę odgrywa tajemnica i niepokój. Odważne zestawienie dwóch przeciwstawnych sobie bytów, pozostających ze sobą w relacji, daje dowód na biegłość warsztatową oraz odsłania różnorodne jej odsłony przy użyciu bogatych środków artystycznego wyrazu. Aleksandra Staniorowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa zrealizowała w pracowni profesora Stanisława Kortyki w 2017. Jeszcze przed ukończeniem uczelni została nominowana do nagrody w jednym z najbardziej cenionych konkursów artystycznych ‘Nowy obraz. Nowe Spojrzenie’ organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W 2018 została finalistką Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych ‘Promocje’ w Galerii Sztuki w Legnicy.
Biogram artysty
W latach 2012-2017 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom (2017) zrealizowała pod kierunkiem prof. Stanisława Kortyki i prof. Wojciecha Kaniowskiego. W twórczości ceni ciekawe zderzenie substancji na płaszczyźnie obrazu. Malarstwo pozwala artystce połączyć sprzeczności: to, co drobiazgowo zaplanowane, z tym, co przydarzyło się mimochodem. Tło, w kontraście do precyzyjnie wykonanej nadmalówki, jest podszyte przypadkiem, kontrolowanym co prawda w zakresie koloru i rozłożenia strukturalnych akcentów. Ale w ograniczonym stopniu, nie można całkowicie wykluczyć samorzutnej modulacji, wynikającej z właściwości terpentyny czy z różnic między poszczególnymi płótnami. Struktury tła przywodzą na myśl organiczny żywioł, nieokiełznany i wibrujący materią, porozsiewaną w mniejszych i większych skupiskach. Intrygująca gra sprzeczności, pomiędzy tym, co zamyślone, a tym, co nieprzewidywalne i nieposkromione przywodzi na myśl samo życie, którego nie sposób ująć z góry w wyznaczony projekt. Wydostanie się ono poza nakreślony porządek i pomknie bezceremonialnie własnym nurtem, gdzie prócz z góry powziętych planów jest miejsce na przypadek i tajemnicę. Wystawy indywidualne: 2017 „Pomniki ulotności”, Klubokawiarnia „Mleczarnia” ,Wrocław „Dekompresje tożsamości”, wystawa indywidualna, Galeria MD_S, Wrocław Wystawy zbiorowe: 2016- „Prolog. Do Drezna, Do Drezna”; Galeria Oktogon, Hochschule für Bildende Künste Dresden, Drezno; „Meandry labiryntu”, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław; „Labirinto”, wystawa zorganizowana przez Accademia di Belle Arti di Roma przy współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie oraz pod patronatem Rektora ASP Wrocław, Aula Caleoni, Accademia di Belle Arti di Roma, Rzym; „Osten Biennale of Drawing” Skopje 2016, Skopje; „Mozaika”, Galeria za Szybą, ASP Wrocław; „Nowy Wolimierz”, prezentacja prac uczestników pleneru artystycznego w siedzibie Stowarzyszenia Wolimierz, Wolimierz. 2017 - „Nowy Obraz. Nowe Spojrzenie”, wystawa zbiorowa osób nominowanych do Nagrody UAP, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim, „Triennale rysunku studenckiego w Katowicach”, Galeria Rondo Sztuki w Katowicach; Wystawa pracowni 209, prow. S. Kortyka, as. M. Sikorski, Aula ASP Wrocław. 2018 - „Promocje. 28.” Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych 2018, Galeria Sztuki w Legnicy. Kolekcje: Osten Museum of Drawing.

ID: 70793

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem