Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

6 czerwca 2019, godz. 19:00

Wojciech Weiss
(1875 Leorda, Rumunia - 1950 Kraków)

Akt kobiecy z motylem, lata 20. XX w.

olej/płótno, 60 x 72 cm

sygnowany monogramem wiązanym l.d.: 'WW'

na krośnie malarskim nalepka depozytowa Muzeum Narodowego w Krakowie oraz na odwrociu numer inwentarzowy: 'MNK | ND 7764'

Cena wylicytowana: 60 000
Estymacja: 65 000 - 95 000
„Pobożni – którzy idą do źródła natury, by zaczerpnąć wody życia. Bezbożni – którzy przeczą naturze, lecz tylko przetwarzają i oddychają cudzymi wypocinami. Musimy kochać bezinteresownie ideę malarstwa, aby dotknąć się misterium natury. Obraz – to zrealizowany zachwyt – to list miłosny”.

– WOJCIECH WEISS W ODPOWIEDZI NA ANKIETĘ „GŁOSU PLASTYKÓW”
Artysta studiował w krakowskiej SSP w latach 1890-99. Nagrodą za ukończenie szkoły - obok złotego medalu - było roczne stypendium na pobyt w Paryżu. W malarstwie artysty splatały się różne poetyki: realistyczna, ekspresjonistyczna i secesyjno-dekoracyjna. Stałą zaś cechą twórczości Weissa było inspirowanie się naturą, której głęboka znajomość leżała u podstaw każdego z namalowanych przez artystę dzieł.

ID: 70544