Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

6 czerwca 2019, godz. 19:00

Francesco Podesti
(1800 - 1895)

Porwanie Prozerpiny

olej/płótno, 64,5 x 90,5 cm

Cena wylicytowana: 75 000
Estymacja: 90 000 - 120 000
- Galleria Paolo Antonacci, Rzym (zakup 2002)
Prace Francesca Podestiego reprezentują dojrzałe malarstwo historyczne, które za temat obiera mity z „Przemian” Owidiusza. Utwór ten obok utworów Homera i Wergiliusza stanowił do końca XVIII wieku nieocenione źródło inspiracji malarskiej. Podesti, autor scen mitologicznych prezentowanych na aukcji, wzrastał w atmosferze kultu starożytności, bliskiego kresu, lecz nadal wszechobecnego w europejskiej kulturze. Zlecenie na „Porwanie Prozerpiny” i „Porwanie Europy” – pierwszych obrazów z tej serii – zrealizował zapewne dla markiza Filippa Ala Ponzone. Osoba patrona, a także tematyka oraz odmienny rozmiar prezentowanych prac świadczą z dużym prawdopodobieństwem o tym, iż stanowić mogły parę przeznaczoną do innych przestrzeni prywatnych.

ID: 66070