17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

6 czerwca 2019, godz. 19:00

François Flameng
(1856 Paryż - 1923 Paryż)

Portret Marie Fernande Cressigny, 1878 r.

olej/deska, 36,9 x 24,7 cm

sygnowany l.g.: 'FRANCOIS FLAMENG.' oraz datowany p.g.: '1878'

opisany na odwrociu: 'Marie Fernande Cressigny | 19 Mars 1878' oraz numer '3102'

Cena wylicytowana: 9 500
Estymacja: 12 000 - 18 000
- kolekcja prywatna, Kraków
- kolekcja prywatna, Kraków W ostatniej ćwierci XIX wieku François Flameng należał do najpopularniejszych malarzy francuskich. Artysta był synem znanego malarza i rytownika Léopolda Flamenga. Kształcił się w paryskiej École des Beaux-Arts u Alexandre’a Cabanela, Pierre’a Edmonda Alexandre’a Hédouina oraz Jean-Paula Laurensa. W epoce pozostawał znanym portrecistą i malarzem scen historycznych. Dekorował m.in. gmach Sorbony oraz Opera Comique. Został odznaczony Legią Honorowa oraz mianowany profesorem École des Beaux-Arts. Przyjaźnił się z innym cenionym malarzem epoki, Johnem Signerem Sargentem. Podczas pierwszej wojny światowej pracował dla Ministerstwa Wojny jako malarz dokumentalista, a jego prace, wystawione w Hôtel des Invalides oraz reprodukowane w prasie, zyskały dużą popularność. Prezentowany „Portret Marie Fernande Cressigny” (zgodnie z opisem na odwrociu pracy) przedstawia małą dziewczynkę ubraną w biały, dziecięcy strój. Dziewczynka trzyma w dłoniach pluszową zabawkę, białego konika. Sposób potraktowania tkanki malarskiej jest charakterystyczny dla studiów portretowych Flamenga, jak również dla malarstwa ostatnich dekad XIX wieku: oparty na precyzyjnym rysunku, lecz bez wykończenia, żywiołowy i spontaniczny.

ID: 70519