Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

6 czerwca 2019, godz. 19:00

Feliks Michał Wygrzywalski
(1875 Przemyśl - 1944 Rzeszów)

"Siesta"

olej/płótno, 49,5 x 69,5 cm

sygnowany i opisany l.d.: 'Siesta | F. M. Wygrzywalski'

Cena wylicytowana: 20 000
Estymacja: 18 000 - 25 000
„Artysta był mistrzem kreowania na obrazie iluzji przeźroczystości wody morskiej. Tylko w przybliżeniu możemy dociec, jakimi środkami uzyskiwał tak spektakularny efekt. Może tajemnica leży w indywidualnym doborze odcieni dwóch ulubionych barw: szmaragdowej i szafirowej, albo w sposobie ich nałożenia – od cienkiej, transparentnej warstwy po grubszą, kryjącą, albo też precyzyjnym nakładaniu impastów o różnym stopniu substancjalności (…)”.

– NAD CIEPŁYM MORZEM. FELIKS MICHAŁ WYGRZYWALSKI, KATALOG WYSTAWY, CENTRALNE MUZEUM MORSKIE W GDAŃSKU, GDAŃSK 2013, s. 10
Studiował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1893-98 oraz w Académie Julian w Paryżu. W 1900 roku osiadł w Rzymie, skąd odbywał liczne artystyczne podróże, m.in. do Egiptu. W 1908 roku powrócił do Lwowa, gdzie osiadł na stałe. Tam otrzymał zamówienie na ozdobienie wnętrz Izby Przemysłowo-Handlowej. Zajmował się scenografią i pełnił funkcję inspektor sceny w Teatrze Miejskim. Projektował kostiumy teatralne i witraże. W twórczości malarskiej posługiwał się językiem naturalizmu, używając kontrastowej, śmiałej palety barwnej. Tworzył głównie popularne sceny morskie i orientalne, często przedstawiające ludzką pracę lub skupione wokół postaci kobiety.

ID: 70724