Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 (wyniki)

30 maja 2019, godz. 19:00
170

Paweł Taranczewski
(ur. 1940, Kraków)

Drzewa

olej/płótno, 158 x 83 cm

sygnowany l.d.: 'P.T.'

Cena wylicytowana: 12 000
Estymacja: 15 000 - 25 000
"Kiedy się patrzy na obrazy artysty, widać jednak, że żywioł malarstwa nie wyemancypował się spod kontroli rozumu. Racjonalnym elementem obrazu, niejako zarządzającym barwnymi plamami, jest rysunek".
- BARBARA HRYSZKO
Malarz, filozof, pedagog i publicysta. Syn słynnego malarza, Wacława Taranczewskiego. Studiował malarstwo sztalugowe, ścienne i grafikę w ASP w Krakowie. W 1963 r. otrzymał dyplom. W latach 1965-1966 studiował rzeźbę w pracowni Wandy Śleńdzińskiej. Od 1967 r. studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim u prof. Władysława Stróżewskiego. Na tej też uczelni uzyskał doktorat na podstawie pracy pt. “O płaszczyźnie obrazu". Wraz z Jerzym Nowosielskim pracował przy polichromii Kościoła na warszawskich Jelonkach. W 1997 roku otrzymał tytuł profesorski. Obecnie wykłada na ASP i PAT w Krakowie. Na ASP pełni funkcję kierownika Katedry Historii i Teorii Sztuki. Zajmuje się zagadnieniami z pogranicza filozofii, sztuki i estetyki. Stworzył pojęcie “malarstwa klauzurowanego".

ID: 70690