Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 (wyniki)

30 maja 2019, godz. 19:00
148

Ryszard Grzyb
(ur. 1956 r., Sosnowiec)

"Samotna martwa natura - Artaud - smutek cierpiących przedmiotów (Pracownia artysty)", 1999 r.

akryl/płótno, 135 x 165 cm

sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: 'Ryszard Grzyb | Samotna martwa natura - Artaud smutek cierpiących przedmiotów. |(Pracownia artysty)| 136 x 165 cm | 1999'

Cena wylicytowana: 24 000
Estymacja: 18 000 - 30 000
- wystawa indywidualna, Muzeum Śląskie, Katowice, 2006
- Ryszard Grzyb, Dziki lud sądzi, że nie ma życia bez wojny, katalog wystawy indywidualnej, red. Weronika Nagengast, Katowice 2006, s. 80 (il.)
"Obrazy powinny być nierzeczywiste. Nie powinny odzwierciedlać pragnienia aby przedstawiać dany przedmiot. Od razu musi być widoczna ich sztuczność, umowność. Malarstwo może jedynie ‘mówić’ o tym, że niczego nie można wyrazić wprost, o tym braku bezpośredniego przełożenia naszych pragnień na formę. Obrazy powinny reprezentować kategorię niemożliwego. Malarstwo, gdy staje się zbyt przekombinowane, traci swój pierwotny impet, swoją naturalność, siłę i polot". - RYSZARD GRZYB, OKRUCHY MELANCHOLII
Ryszard Grzyb studiował w latach 1976-79 we wrocławskiej PWSSP w pracowni Z. Karpińskiego. Później przeniósł się na Wydział Malarstwa warszawskiej ASP do pracowni R. Ziemskiego, gdzie poznał W. Pawlaka i innych członków "Gruppy", którą wspólnie założyli w 1982 roku. Na początku malował "papiery" - kompozycje wykonane na kartonie temperą i gwaszem. Wspólnie z R. Woźniakiem wyjechali na stypendium do Berlina, gdzie R. Grzyb kontynuował malowanie ostrymi kolorami płaskich "papierów". Pod koniec lat 80., artysta zmienił styl, zajmując się bardziej malarstwem olejnym. Zajmuje się również grafiką reklamową.

ID: 68672