Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945

30 maja 2019, godz. 19:00
109

Wojciech Fangor
(1922 Warszawa - 2015 Warszawa)

Bez tytułu, 1975 r.

olej/płótno, 152,4 x 152,4 x 10,2 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'FANGOR | 1975'

Estymacja: 1 100 000 - 1 500 000
- zakup bezpośrednio od artysty około 1975 roku
- kolekcja prywatna
- dom aukcyjny Christie’s
W czasie okupacji studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Uzyskał dyplom w warszawskiej ASP w 1946. Na festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie wraz z Henrykiem Tomaszewskim zaprojektował dekorację przestrzenną w plenerze. Odtąd prace malarskie były realizowane w relacji do przestrzeni poza obrazem - jak w słynnym “Studium przestrzeni" z 1958 roku, poprzedzającym światowe realizacje environments. Instalacje malarskie z lat 50. i 60., złożone z kolorowych kontrastujących kręgów i fal, dotykały problemów optycznych i były bliskie sztuce op - art. Ukoronowaniem tego okresu była indywidualna wystawa w Guggenheim Museum w Nowym Jorku (1970). Prowadził działalność pedagogiczną na uniwersytetach w Anglii i USA. Jego prace znajdują się w największych kolekcjach na świecie.

ID: 70682