Sztuka Współczesna: "Black and White"

4 czerwca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
217

Viktor Hulik

"Small Geo-Mover 37 B" z serii "Black&White - Circles", 2016 r.

akryl/płyta, 40 x 40 cm

sygnowany na odwrociu, na naklejce autorskiej: 'V. Hulik 2016'

opisany na odwrociu, na naklejce autorskiej: 'from the set Black&White - Circles | SMALL GEO-MOVER 37 B | 2016 | variable object, 40 x 40 cm | MDF, akryl'

Estymacja: 13 000 - 18 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz

„Kluczem do zrozumienia fenomenu sztuki optycznej jest jej dekoracyjność połączona z rozrywką. Prace utrzymane w tym stylu wciągają, intrygują, niosą ze sobą pewną niespodziankę i obietnicę dodatkowych wrażeń. Ich abstrakcyjne formy na pierwszy rzut oka przypominają finezyjne tapety lub tkaniny w oryginalny deseń. Wiadomo jednak, że należy wejść z nimi w kontakt, poświęcić im odpowiednio dużo uwagi, obejrzeć z właściwej odległości. Dopiero w tej zabawie pozornie nieruchome kształty zaczynają żyć własnym życiem, układają się w nowe obrazy i wzory. Każda praca stanowi wyzwanie i zarazem zagadkę. Ta pasująca do salonów twórczość wynurzona z konstruktywistycznej myśli najzwyczajniej w świecie wciąga i staje się źródłem satysfakcji za każdym razem, kiedy uda się przejrzeć ideę artysty”.

– ANNA BARTOSIEWICZ

Sztuka kinetyczna i op-art to przejaw fascynacji ruchem – jego efektami, wizualnością oraz dynamicznymi możliwościami tworzenia nowych, interaktywnych relacji z widzem. Choć postulaty zrodzone w kręgu dadaizmu i konstruktywizmu wyrażone w sztuce op-artu przeżyły swój największy renesans w latach 60., to nie brakuje ich także w sztuce współczesnej XXI wieku, co widać m.in. na przykładzie sztuki Viktora Hulika. Pochodzący ze Słowacji Viktor Hulik jest jedną z głównych postaci abstrakcji geometrycznej realizowanej w środkowo-wschodniej Europie. Artysta zadebiutował w 1973, jeszcze w czasach studenckich, podczas wystawy w V Club w Bratysławie. Dyplom u profesorów Ladislava Čemicky’ego i Pavela Matějki w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie udało mu się obronić rok później. Hulik był członkiem międzynarodowej grupy INT-ART, w ramach której uczestniczył w wielu zagranicznych sympozjach, warsztatach i wystawach. Jego prace pojawiały się niemal w całej Europie Zachodniej (m.in. w Niemczech, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii) oraz Stanach Zjednoczonych.

Viktor Hulik jest twórcą, którego prace obejmują kilka dyscyplin artystycznych. Wśród nich znajdują się charakterystyczne struktury kinetyczne, tzw. „posuvače”, do których zalicza się również prezentowana w ofercie „Small Geo-Mover 37 B” z 2016. Ta rozpoznawalna kompozycja stanowi wyjątkową syntezę sztuki optycznej i kinetycznej. Składa się z kilku okręgów wykonanych z płyty MDF i schodkowo nałożonych na siebie. Jedynie wycinek całości jest czarny, co w kontraście do białych kręgów buduje efekt wyjątkowego kontrastu. Odbiorca pracy (lub sam artysta) może manewrować okręgami na wiele sposobów, tym samym tworząc za każdym razem nowy układ poszczególnych komponentów. Dzięki temu widz współtworzy kompozycję obiektu artystycznego, a sama praca – oprócz efektu dekoracyjnego – może być również odczytywana w kontekście per formatywnym bądź partycypacyjnym.

ID: 70710

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem