Sztuka Współczesna: "Black and White"

4 czerwca 2019, godz. 19:00
216

Andrzej Gieraga
(ur. 1934 r., Śliwniki)

"Graf", 1989 r.

technika mieszana/płótno, 100 x 99,5 cm

sygnowany, datowany i opisany na nalepce na odwrociu: 'ANDRZEJ GIERAGA | OBRAZ "GRAF" | WYM. 100 x 100 | TECH. WŁASNA | ROK 1989'

Estymacja: 9 000 - 15 000
„Andrzej Gieraga należy do tej grupy twórców, którzy w świecie chaosu i niepokojów, posługując się językiem geometrii, poprzez dzieła, tworzy
wokół siebie ład i harmonię. Od chwili debiutu,
drogę artystyczną Andrzeja Gieragi wyróżnia
własny niepowtarzalny styl, który określa
zrównoważenie form oraz łączenie przeciwieństw
w dynamiczną, lecz pełną ładu wieloznaczną
całość. Ten geometryzujący abstrakcjonista kreuje
takie modele świata, które w jego przekonaniu, są
tym doskonalsze, im bardziej są zredukowane do
prostych układów form”.

– TAMARA KSIĄŻEK
W 1971 roku uzyskał dyplom łódzkiej PWSSP, której w latach 1987-90 był prorektorem, a od 1990 roku jest profesorem. Dla jego twórczości najbardziej charakterystyczne są geometryczne kompozycje. Jest autorem cyklu "Czerń i Biel", "Uskrzydlenia", a także cyklu obrazów, oznaczonych cyframi rzymskimi, których numeracja doszła do CC.

ID: 70434