Sztuka Współczesna: "Black and White"

4 czerwca 2019, godz. 19:00
210

Ryszard Winiarski
(1936 Lwów - 2006 Warszawa)

"Game for two", 1987 r.

akryl/deska, 48,5 x 48,5 cm (w świetle oprawy)

sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski '87', opisany l.d.: 'game for two'

na odwrociu stemple Muzeum Narodowego w Warszawie

Estymacja: 50 000 - 80 000
- kolekcja prywatna, Bonn
Opinie
- autentyczność potwierdzona przez spadkobierczynie artysty
„Przystępując do budowania obrazu czy obiektu (nazywam je zresztą częściej obszarami, gdyż nie jestem pewny czy nazwa ’obraz’ odpowiada ich charakterowi) ustalam przede wszystkim reguły postepowania, reguły gry, a potem zapraszam przypadek do udziału w realizacji. Źródłem losu może być moneta, kostka do gry, ruletka, tablica liczb przypadkowych czy wreszcie odpowiednio zaprogramowany komputer”.

– RYSZARD WINIARSKI
Studiował na Politechnice i w ASP w Warszawie. W 1965 roku powstały pierwsze obrazy z serii "Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych", gdzie użył jako podstawowej jednostki struktury czarny i biały kwadrat, a ich układ wynikał z przypadku. W 1966 otrzymał nagrodę na Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach. W latach 1967-77 tworzył scenografie m. in. w Teatrze Polskim w Warszawie. Od 1976 rozpoczął działalność w "Salonach Gry", do których wprowadzał przypadkowych uczestników. Po 1980 powstały formy przestrzenne - tzw. geometria w stanie napięcia. Ważniejsze realizacje przestrzenne to: Goriucken 1976, projekt dla Hamburga z 1980, udział w Kunststrasse Rhon w 1986. Miał ok. 50 wystaw indywidualnych; ważniejsze wystawy zbiorowe to: Biennale w Sao Paulo (1969), Biennale Konstruktywizmu w Norymberdze (1969 i 1971).

ID: 66981