Sztuka Współczesna: "Black and White" (wyniki)

4 czerwca 2019, godz. 19:00
208

Ryszard Waśko
(ur. 1947, Nysa)

"Portret Henryka Stażewskiego", 1981 r.

brom/papier barytowy, 29,5 x 38,5 cm

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem na odwrociu: '"Portret Henryka Stażewskiego" R. Waśko, 1981' oraz dedykacja

Cena wylicytowana: 3 000
Estymacja: 2 600 - 3 500
"Maluje białe obrazy z siatką czarnych linii. Niekiedy są to gęste układy równoległych linii, lekko przesuniętych względem siebie, lub trąconych, jakby były strunami. Czasem jedna linia przecina powierzchnię tworząc trudne do zdefiniowania układy geometryczne, czasem linie umykają ukosem na brzegi obrazu. W obrazach tych Stażewski podejmuje wielki mit współczesnej kultury, pasjonujący wielu artystów - poszukiwanie porządku w chaosie". - JANINA ŁADNOWSKA
Absolwent łódzkiej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Od 1970 pracuje jako wykładowca, do 1983 w macierzystej uczelni, a w latach 1982-89 w szkołach i akademiach na terenie Europy. Jeden z pierwszych, a zarazem najważniejszych członków Warsztatu Formy Filmowej, założonej w 1970 roku. Organizator cyklu międzynarodowych wystaw "Konstrukcja w Procesie" (od 1981). Inicjator powstania Muzeum Artystów w Łodzi (1989). W swojej twórczości zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, realizacją video, instalacją oraz performance. Jego twórczość prezentowana była na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Europie, USA i Izraelu.

ID: 69009