Sztuka Dawna: Prace na Papierze (wyniki)

23 maja 2019, godz. 19:00

Aleksander Orłowski
(1777 Warszawa - 1832 Petersburg)

Profil mężczyzny, 1829 r.

kredka, ołówek/, 27 x 20 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany monogramem wiązanym i datowany p.śr.: '1829 | AO'

Cena wylicytowana: 8 000
Estymacja: 10 000 - 13 000
"Uległy zmianie stylistyczne metody artysty. Jego kreski ołówkowe, pociągnięcia pędzlem, stały się bardziej drobne i bardziej określone. Nie przypadkowo zaczął Orłowski posługiwać się zwykłym ołówkiem, którego przedtem nie lubił. Węgiel, pastel i ołówek włoski pomagały młodemu Orłowskiemu w sposób technicznie doskonały oddać rozmyślną szkicowość kształtu, zwykły ołówek w większym stopniu ułatwiał zastosowanie ostrego konturu i sprecyzowanej wyrazistości".

‒ E. ACARKINA, ALEKSANDER ORŁOWSKI,
MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE, 1958, s. 38
Urodził się w 1777 roku w Warszawie, zmarł w 1832 roku w Petersburgu. Rysunku i malarstwa uczył się w warszawskiej pracowni Jana Piotra Norblina. Ponadto był uczniem Marcello Bacciarellego w "malarni" na Zamku. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, jego prace stanowią ważną dokumentację tego wydarzenia. W późniejszych latach był nadwornym rysownikem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz "Biwak kozaków" uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1819 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie. Jako pierwszy w Rosji zaczął uprawiać litografię. Malował pastelami i olejno. Tematy jego dzieł są różnorodne: sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi, orientalne typy Czerkiesów i Kirgizów, karykatury, portrety, heroizowane pejzaże - wszystkie dotyczą rzeczy dziejących się współcześnie. W pracach można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta.

ID: 70366