Sztuka Dawna: Prace na Papierze

23 maja 2019, godz. 19:00

Rafał Malczewski
(1892 Kraków - 1965 Montreal)

"Jasper", 1943 r.

akwarela/papier, 35 x 25 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Rafał Malczewski | Jasper 1943'

Estymacja: 7 000 - 9 500
Warsztatu malarskiego uczył go ojciec Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 do 1939 roku mieszkał w Zakopanem, w wspomnienia z tego okresu opisał w książce "Pępek świata". Był członkiem Towarzystwa "Sztuka Podhalańska", a od 1929 Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, przestrzennych pejzaży. Malował najchętniej techniką akwareli, która pozwala na szybkie notowanie pomysłów malarskich. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, a w 1942 roku zamieszkał na stałe w Montrealu. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie.

ID: 69870