Sztuka Dawna: Prace na Papierze (wyniki)

23 maja 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
15

Teodor Axentowicz
(1859 Braszow - 1938 Kraków)

Starość i młodość

pastel, kreda, ołówek/papier naklejony na tekturę, 47,5 x 61 cm

sygnowany p.g.: 'T.Axentowicz'

na odwrociu pieczęć magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie

Cena wylicytowana: 16 000
Estymacja: 19 000 - 26 000
Pochodzenie
- kolekcja rodziny artysty, Kraków
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
"Malować takie typy ludzkie, jakie maluje Axentowicz, i nie wpaść w manierę, dawać słodycz - a ustrzedz się od słodkości, obracać się w półtonach - a nie stać się mdłym, na to trzeba i ciągłej świeżości twórczej i niesłychanego panowania nad środkami malarskiemi, trzeba duszy artystycznej szczerej, rozmiłowanej w pięknie prawdziwem, znaczonej stygmatem wielkiego talentu - i takim jest Axentowicz".
‒ ANTONI CHOŁONIEWSKI, W PRACOWNI AXENTOWICZA, "ŚWIAT" 1906, nr 12
Biogram artysty
Teodor Axentowicz studiował w akademii monachijskiej pod kierunkiem Gabriela von Hackla oraz u profesorów Sandora Wagnera i Guyli Benczura w latach 1879-82. W 1883 roku wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w pracowni Emila Augusta Carolus-Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m.in. do Włoszech, Londynu. W 1895 roku objął stanowisko profesora rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1910 został pierwszym jej rektorem z wyboru. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" oraz członkiem wiedeńskiej "Secesji". Był jednym z najwybitniejszych polskich portrecistów; malował także sceny rodzajowe i historyczne. Ulubionym tematem artysty były sceny z motywami huculskimi - studia postaci, zwyczaje, wierzenia - malowane z dbałością o szczegóły, a jednocześnie bardzo swobodnie oraz przedstawienia symboliczne.

ID: 68681

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem