Sztuka Dawna: Prace na Papierze (wyniki)

23 maja 2019, godz. 19:00

Teodor Axentowicz
(1859 Braszow - 1938 Kraków)

Portret kobiety

akwarela, pastel/papier, 70,5 x 57 cm (w świetle oprawy)

sygnowany p.d.: 'T. Axentowicz'

Cena wylicytowana: 22 000
Estymacja: 28 000 - 38 000
"Znajomość psychologii kobiecej uderza od razu u artysty (…). Przez zręczne ustawienie, przez przechylenie postaci, ruchem głowy lub ręki, wyrazem oczu, spojrzeniem lub wręcz uśmiechem umie zainteresować lub przykuć uwagę".
‒ FRANCISZEK KLEIN, "TYGODNIK ILUSTROWANY", 1924
Teodor Axentowicz studiował w akademii monachijskiej pod kierunkiem Gabriela von Hackla oraz u profesorów Sandora Wagnera i Guyli Benczura w latach 1879-82. W 1883 roku wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w pracowni Emila Augusta Carolus-Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m.in. do Włoszech, Londynu. W 1895 roku objął stanowisko profesora rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1910 został pierwszym jej rektorem z wyboru. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" oraz członkiem wiedeńskiej "Secesji". Był jednym z najwybitniejszych polskich portrecistów; malował także sceny rodzajowe i historyczne. Ulubionym tematem artysty były sceny z motywami huculskimi - studia postaci, zwyczaje, wierzenia - malowane z dbałością o szczegóły, a jednocześnie bardzo swobodnie oraz przedstawienia symboliczne.

ID: 68143