Sztuka Dawna: Prace na Papierze

23 maja 2019, godz. 19:00

Juliusz Holzmüller
(1876 Bolechów - 1932 Lwów)

Polowanie na lisa, 1902 r.

akwarela, ołówek/papier, 48,5 x 28 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Juliusz Holzmuller | 1902'

Estymacja: 4 200 - 5 500
- kolekcja prywatna, Małopolska
Uczęszczał do Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie na kurs malarstwa dekoracyjnego, gdzie uczył się u Romana Bratkowskiego, Stanisłąwa Rejchana i Tadeusza Rybkowskiego. Następnie kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza (1898-1906). W latach 1903-04 studiował w Monachium. Najczęściej malował w technice akwareli, posługiwał się także sepią i tuszem. Ulubionymi tematami Holzmüllera były pejzaże oraz sceny rodzajowe z motywem koni. Zasłynął jako malarz wykonujący szkice batalistyczne z udziałem konnicy japońskiej w akcji; jedna z akwarel o tej tematyce została umieszczona w kasynie oficerskim w Tokio.

ID: 70552