16 maja 2019, godz. 19:00

Radosław Szymaniak
(ur. 1989, Warszawa)

Iluzja, 2013 r.

akryl/papier, 100 x 70 cm (w świetle oprawy)

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Radosław Szymaniak | "Iluzja" | 2013 r.'

Cena wylicytowana: 1 000
Malarstwo i rysunek jest formą sztuki, poprzez którą od najwcześniejszych lat artysta porozumiewa się z otoczeniem. Odbiera je jako przedmiot i adresata sztuki, która - niezależnie przy pomocy jakich narzędzi (w jego wypadku obrazów) – daje cel życia komuś, kto jakimś zrządzeniem losu staje się lub jest artystą. Ten dość nietypowy rodzaj człowieka-artysty, odbieranego – by użyć określenia jednego z wybitnych pisarzy – jako podejrzany szarlatan, myślący głównie o zabawie, skory do nieodpowiedzialnych wyskoków, nie podporządkowujący się dyktaturze przyziemnych spraw, pozwala mu zrozumieć ludzi skazanych na brak akceptacji społeczeństwa pochłoniętego rywalizacją o wąsko pojmowane korzyści i interesy, postrzegane jak „twarda rzeczywistość”. Szymaniak nie traktuje jednak sztuki jako formy desperackiego protestu przeciw ustalonemu porządkowi, ucieczki od rzeczywistości albo hermetycznego języka „wtajemniczonych”. Element uszlachetniającego piękna, harmonii i wizji dobra albo krytyki zła musi być w niej widoczny, co nie znaczy, że malarstwo nie może być eksperymentalne. Dialog artysty ze społeczeństwem powinien odbywać się na zasadzie kompromisu: Malarz staje się mniej subiektywny, społeczeństwo - bardziej wrażliwe i tolerancyjne. Poddaję osądowi oglądających, czy cel ten udaje mi się osiągnąć

ID: 70020