ART OUTLET - Sztuka Dawna

21 maja 2019, godz. 19:00

Józef Sperber
(1888 Lwów - 1940 Kraków)

Pejzaż ze snopkami, 1911 r.

olej/tektura, 32 x 42 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Józef Szperber | 1911.'

na odwrociu olejny szkic pejzażowy, papierowa nalepka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1912 roku oraz papierowa nalepka z opisem pracy

Estymacja: 2 000 - 3 000
- XVI Wystawa Sztuki, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, 1912 r.
W latach 1903-1908 studiował w krakowskiej ASP u Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Józefa Pankiewicza. Od 1914 służył w 2. pułku ułanów II Brygady Legionów Polskich w stopniu wachmistrza; brał udział w szarży pod Rokitną (1915). Internowany, później znalazł się na froncie włoskim.Malarz został odznaczony orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Brał udział w wystawach legionowych (1917), później wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie.

ID: 69616