ART OUTLET - Sztuka Dawna (wyniki)

21 maja 2019, godz. 19:00

Albert Heinrich Brendel
(1827 Berlin - 1895 Weimar)

Owce idące na wypas

olej/płótno (dublowane), 57,5 x 49,5 cm

sygnowany p.d.: 'A Brendel'

Cena wylicytowana: 6 000
Estymacja: 3 500 - 5 000
Już jako kilkunastoletni chłopiec rozpoczął naukę rysunku. W 1844 roku studiował w klasie rysunku berlińskiej akademii, wkrótce zafascynowany morzem uczył się w pracowni marynisty W. Krausego, później studiował u urodzonego we Wrocławiu Friedricha Leopolda Bürdego, z zapałem i gorliwością malując konie. W 1851 roku podróżował do Holandii i Normandii, w 1852 roku przyjechał do Paryża, by u Couture’a poszukiwać prawdziwej sztuki. Z Paryża, po krótkim czasie, udał się na południe Francji i do Włoch. Podczas swych kolejnych pobytów we Francji nawiązał kontakty z malarzami z kręgu Barbizon i Fontaineblois, jednak nigdy do nich ostatecznie nie przystał. Motywy do swych krajobrazów czerpał z natury, jednak wzbogacał je i interpretował, by uzyskać odpowiedni nastrój sceny. W latach 1857, 1859 i 1861 wystawiał na paryskim Salonie, uzyskując złoty medal, a jego obraz został zakupiony przez państwo francuskie. W 1870 roku Brendel powrócił do Berlina. W 1875 roku został powołany do weimarskiej Grossherzogliche Kunstschule, gdzie w latach 1881 - 1884 pełnił funkcję dyrektora. Jego obrazy znajdują się m.in. w Berlinie, Weimarze, Essen, Hamburgu, Paryżu, Marsylii i Hawrze. Twórczość Brendel’a stanowi przykład typowego akademickiego malarstwa berlińskiego XIX wieku, operującego realistycznym repertuarem środków wyrazu, wpisującego się w gust mieszczaństwa niemieckiego doby biedermeieru. Zyskał sławę jako malarz przedstawień zwierząt, a jego sceny rozgrywające się na podwórzach, w stajniach, uznawane są za jedne z najbardziej kameralnych przedstawień tego czasu.

ID: 69970