ART OUTLET - Sztuka Dawna (wyniki)

21 maja 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
24

Stanisław Jasieński
(1850 Sokołów - 1929 Warszawa)

Pejzaż z wędrowcem, 1881 r.

olej/płótno, 50 x 100,5 cm

sygnowany, datowany i opisany p.d: 'SJasienski 1881 Paris'

na odwrociu pieczęć francuskiego sklepu dla plastyków Hardy-Alan

Cena wylicytowana: 10 000
Estymacja: 11 000 - 16 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Biogram artysty
Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a także prawdopodobnie uczył się malarstwa scenicznego u Fryderyka Papego. W 1868 debiutował w zespole Aleksandra Carmantranda w Kielcach, a w 1869 r. z tym samym zespołem był w Kielcach, Łowiczu i Włocławku. Z teatrem związany był do 1879 r. Prawdopodobnie już podczas występów w zespołach prowincjonalnych malował dekoracje teatralne.W czasie pobytu artysty w Krakowie nazwisko artysty często pojawiało się na afiszach teatralnych, tam też kontynuował rozpoczęte wcześniej studia malarskie pod kierunkiem Jana Matejki, który zachęcił go do dalszych studiów i wyjazdu do Paryża, gdzie Jasieński kształcił się pod kierunkiem znanego dekoratora Jean-Baptiste’a Lavastre’a. Ponadto przebywał w Monachium, Berlinie i Wiedniu. Po powrocie do kraju został (1883) powołany na stanowisko głównego mechanika Warszawskich Teatrów Rządowych. Funkcję tę pełnił do września 1897 r. i w tym czasie kierował m.in. modernizacją urządzeń technicznych Teatru Wielkiego.W 1897 r. zaangażował go zarząd miasta Lwowa do malowania dekoracji dla budującego się nowego teatru, w tym czasie tworzył również dekoracje dla teatrów krakowskich. Począwszy od 1909 r. zorganizował pracownię dekoratorską obsługującą zarówno operę, jak i dramat w Teatrze Wielkim. Zmarł w 1929 r. w Warszawie.

ID: 69187

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem