ART OUTLET - Sztuka Dawna

21 maja 2019, godz. 19:00

Michał Gorstkin Wywiórski
(1861 Warszawa - 1926 Warszawa)

"Na skraju lasu" (pejzaż streficzny)

olej/deska, 14 x 27,5 cm

na odwrociu na krośnie malarskim dwie papierowe nalepki z nieczytelnym opisem

Estymacja: 5 000 - 6 500
- kolekcja prywatna, Warszawa
- Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, 26 lutego - 21 marca 2004, Poznań
- Maria Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski – pejzaże, kat. wyst., Poznań 2004, s. 43, poz. kat. 21 (il.)
Studia artystyczne odbył w latach 1883-1887 w Monachium u K. Rauppa i N. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta i A. Wierusza-Kowalskiego. Od 1904 r. działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i stowarzyszenia Artystów. Wystawiał w Poznaniu, w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Współpracował przy tworzeniu kilku panoram: z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji "Berenzyny"; z J. Styką - przy malowaniu "Bema w Siedmiogrodzie"; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskiem - przy komponowaniu "Napoleona pod Piramidami". Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowane pejzaże ze szczególnym uwzględnieniem efektów luministycznych.

ID: 67459