ART OUTLET - Sztuka Dawna

21 maja 2019, godz. 19:00

Stanisław Paciorek
(1889 Ładycze na Wołyniu - 1952 Kraków)

Przedwiośnie

olej/tektura, 48 x 67,5 cm

sygnowany l.d.: 'St. Paciorek'

Estymacja: 3 500 - 5 000
W latach 1908 - 1915 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych m. in. u Józefa Mehoffera i Konstantego Laszczki, a w 1918 r. u Teodora Axentowicza. Przed II wojną światową pracował jako dekorator teatralny w krakowskim teatrze Bagatela. Projektował scenografie do oper Stanisława Moniuszki i Mikołaja Rimskiego - Korsakowa. Był członkiem Grupy Artystów Polskich Krąg. Brał udział w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w latach: 1907, 1910, 1912, 1929 - 31, TPSP we Lwowie, w Łodzi, w Poznaniu. Malował pejzaże, widoki Krakowa, sceny rodzajowe, martwe natury, kwiaty. Prace jego znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz w licznych zbiorach prywatnych.

ID: 68394