ART OUTLET - Sztuka Dawna

21 maja 2019, godz. 19:00

Irena Weissowa (Aneri)
(1888 Warszawa - 1981 Kraków)

"Pejzaż z Lanckorony", 1927 r.

olej/sklejka, 35,5 x 57,5 cm

na odwrociu papierowa nalepka z tytułem i datowaniem pracy: 'Weiss | "Pejzaż z Lanckorony" | 1927 | ol. sklejka 35,5 x 57,5' oraz opis własnościowy

Estymacja: 3 500 - 5 000
Malarka i witrażystka. Studiowała malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Karola Tichego i Konrada Krzyżanowskiego oraz rzeźbę u Xawerego Dunikowskiego. Na przełomie 1905 i 1906 roku studiowała w Monachium. Naukę kontynuowała na prywatnym kursie w Krakowie u Wojciecha Weissa, którego poślubiła w 1908 roku. Dużo podróżowała; w czasie I wojny światowej wyjechała do Wiednia, gdzie uczyła się w Kunstgewerbeschule. Wystawiała z artystami należącymi do T.A.P. "Sztuka". Malowała pejzaże, martwe natury, portrety, wyróżniające się żywymi, nasyconymi barwami. Szczególnie ulubionym tematem jej obrazów były kwiaty. W 1926 roku wzięła udział w wystawie zatytułowanej "Aneri – Wojciech Weiss – Leon Wyczółkowski", która odbyła się we Lwowie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Swoje prace podpisywała anagramem imienia Irena.

ID: 69179