ART OUTLET - Sztuka Dawna

21 maja 2019, godz. 19:00

Józef Guranowski
(1852 Warszawa - 1922 Warszawa)

Pejzaż z rozlewiskiem

olej/płótno, 29 x 59 cm (w świetle oprawy)

sygnowany p.d.: 'J. Guranowski'

Estymacja: 3 000 - 5 000
Malarz i dekorator teatralny, uczył się u dekoratora i malarza Adama Malinowskiego, z którym później współpracował w Dekoratorni Warszawskich Teatrów Rządowych. W latach 1891-1908 zajmował stanowisko głównego dekoratora WTR, a od 1909 roku, także ich głównego maszynisty. Poza Warszawą współpracował również z teatrami w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Po przejściu na emeryturę, w 1911 roku, poświęcił się wyłącznie malarstwu. Realizował dekoracje do baletów, tworzył kurtyny teatralne, od 1880 roku brał udział w wystawach TZSP. Malował głównie pejzaże, posługując się techniką olejną i akwarelową.

ID: 69617